15.11 Zawiadomienie W związku z przedłużającymi się rozmowami z nowym sponsorem, zmuszeni jesteśmy przesunąć termin rozpoczęcia logowania szkół do konkursu. Umieścimy na stronie informację, kiedy będziemy gotowi do rozpoczęcia konkursu.
10.06 Wyniki Konkursu Wyniki Finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów szkół podstawowych.
Wrocław, 5-7 czerwca 2014 r.

Pobierz

Pytania i odpowiedzi
wróć do listy artykułów


Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nauczycieli pytania dotyczące konkursu Słowo daję. Czekamy także na Państwa uwagi i komentarze do konkursu Słowo daję.

 • Jak są rozwiązane sprawy finansowe w etapie rejonowym?
  Odp.: Zakładamy, że etapy pierwszy i drugi finansowane będą przez organizatorów tych etapów, czyli szkoły i ośrodki metodyczne.
  Jeśli Państwu uda się na ten cel pozyskać dotacje, to rozwiążecie problem finansowy we własnym zakresie. Jeśli dotacji nie będzie, to pozostaje praca w ramach obowiązków (dlatego wcześniej powiadamiamy o Konkursie). Można powierzyć również pewne obowiązki nauczycielom, np. ubiegającym się o awans zawodowy. Szczegółowy spis i podział obowiązków znajdą Państwo w zakładce „Schemat organizacyjny”.
  Zaświadczenia dla najlepszych na etapie rejonowym wystawi Organizator. Za udział w Konkursie nie możemy pobierać żadnych opłat, więc decyzja o udziale należy do szkół i ośrodków metodycznych. Z doświadczeń w poprzedniej edycji Konkursu Ojczyzny Polszczyzny wiemy, że problemy finansowe nie były istotną przeszkodą. Na pewno jednak trzeba w całości zobaczyć sens tego przedsięwzięcia i podjąć pewien trud. Mamy nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla uczniów i da również satysfakcję nauczycielom.

 • Czy konkurs daje jakieś uprawnienia przy starcie ucznia do gimnazjum?
  Odp.: Konkurs nie daje szczególnych uprawnień, nie jest to przede wszystkim konkurs międzyprzedmiotowy.
  Z doświadczenia, przynajmniej w naszym rejonie, wiemy, że szkoły przyznają punkty za szczególne osiągnięcia, a do takich można zaliczyć kompetencje językowe ucznia. O tym jednak zawsze decyduje szkoła, do której uczeń składa podanie.

 • Czy Organizator planuje udostępnienie przykładowych testów?
  Odp.: Testy próbne i kryteria oceny są dopiero tworzone. Konkurs dla szkół podstawowych odbędzie się po raz pierwszy, dlatego nie dysponujemy testami z poprzednich lat.
  WCDN współorganizowało w latach poprzednich Konkurs Ojczyzna Polszczyzna, ale był on przeznaczony dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Informacje, dotyczące testów próbnych, kryteriów oceny i procentowego udziału wypowiedzi ustnej i pisemnej będą przesyłane sukcesywnie, zgodnie z terminarzem Konkursu zawartym w Regulaminie.

 • Na czym dokładnie polega „opowiadanie przed publicznością”, czyli etap ustny.
  Odp.: Opowiadanie przed publicznością w naszych założeniach powinno służyć przygotowywaniu uczniów do publicznych wystąpień, doskonaleniu języka mówionego uczniów.
  Dzieci będą przygotowywać się do wypowiedzi ustnej samodzielnie, w czasie pół godziny. Wypowiedź będzie miała charakter opowieści na zadany temat. Nauczyciele otrzymają szczegółowe kryteria oceniania obowiązujące na pierwszym i ostatnim etapie Konkursu i według nich będą mogli pracować z uczniami. Informacje dotyczące testów próbnych, kryteriów oceny i procentowego udziału wypowiedzi ustnej i pisemnej będą przesyłane sukcesywnie, zgodnie z terminarzem Konkursu zawartym w Regulaminie.


Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013