13.12 Wyniki finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 12 grudnia 2015 r. Pobierz
07.12 Lista finalistów Konkursu Ojczyzny Polszczyzny w szkołach podstawowych Pobierz
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny


wróć do listy artykułów
Artykuł autor: Hanna Siek, laureatka finału dla szkół ponadgimnazjalnych

Nie wydziwiaj i nie bierz mi za złe, / Że w podsłowia tego świata wlazłem, / Że się ziaren i źródeł dowiercam, / Że pobożny jestem Słowowierca – kilkunastu licealistów z całej Polski zrozumiało prośbę Juliana Tuwima, co więcej, podjęło trud językowej wędrówki podczas trzydniowego (5-7 grudnia 2013 r.) finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny we Wrocławiu.

Już samo miejsce – Zakład Narodowy im. Ossolińskich – źródło charakterystycznych, wręcz symbolicznych wydań perełek polskiej literatury – skłoniło uczestników do pochylenia się nad słowem, potraktowania go jako tworzywa, którym bawiąc się, można stworzyć nowy świat. Kreowaniem zajęło się nie tylko pióro podczas rozwiązywania testu oraz pisania wypracowania, ale przede wszystkim ruch ciała. Gest wraz z mimiką twarzy przydał się zarówno w interpretacji wylosowanych utworów, jak i w trakcie warsztatów. Znani wrocławscy aktorzy (prof. Krzysztof Grębski i Piotr Para) uzmysłowili nam, że mowa to jedynie dodatek do postawy – po zajęciach nikt nie podawał w wątpliwość znanej maksysmy – Mowa jest srebrem, a milczenie – złotem. Na pomoc w oswajaniu poezji współczesnej przyszli kolejni literaturoznawcy – Stefan Inglot rozwiązał rozterki związane z analizą utworów, tym samym ułatwiając podzielenie się własnymi spostrzeżeniami z innymi, do czego zainspirował nas prof. Bogusław Bednarek, pokazując sensy ukryte między wersami, a raczej – wierszami. Po wspomnianych wrażeniach, które na długo pozostaną w pamięci, wykład prof. Jana Miodka o związkach naszej mowy ojczystej z obcymi językami był prawdziwą wisienką na torcie.

Zajęcia z wykładowcami pomogły nam w przygotowaniu się do głównej konkurencji konkursu – ustnej interpretacji poezji. Kilkuminutowe wystąpienia były walką nie tylko z tremą, ale i pojedynkiem z bohaterem naszej trzydniowej przygody – ze słowem. Pamiętaliśmy o jego zdradzieckich postępkach, ukrytych zarówno w życiu codziennym jak i literaturze – chociażby ucieczek w głąb pamięci Czesława Miłosza, ciągłym przeistaczaniu się u Mirona Białoszewskiego lub frazeologicznej zabawy typowej dla twórczości Ewy Lipskiej czy nieustannym zachwycaniu się światem jak u Wisławy Szymborskiej. Jednakże przeciwnik okazał się godny włożonego trudu. Dotychczasowy, poniekąd ukryty wróg zamienił się wraz z upływem czasu w sprzymierzeńca – rozwiązał zdenerwowany język, uwolnił naszą wyobraźnię – zaprosił do innego świata, którego niełatwo opuścić. Otoczył nas niezwykłą atmosferą.

Tak, tak, cztery ściany wiersza – dom Juliana Tuwima oraz innych poetów są naprawdę przytulne. Żywe słowo ukryte w literaturze pomaga każdemu poszerzać własny horyzont. Właśnie do tej prawdy doszliśmy podczas Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, odkryliśmy, tak często zapominany lub interpretowany jedynie wtedy, gdy mówi się o nauce języków obcych, sens myśli Ludwiga Wittgensteina – Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata.

Portal EduqrsorPortal Eduqrsor
Organizator konkursu:
STOWARZYSZENIE
OJCZYZNY POLSZCZYZNY
Główni sponsorzy:
Sponsorzy:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Patroni honorowi:


Patroni medialni:

kontakt | regulamin
Copyright Nowa Era 2013